Úspešný internetový obchod: porovnávače cien

Čo sú to porovnávače cien?

Porovnávače cien sú internetové stránky, ktoré majú za cieľ zoskupiť čo najväčšie množstvo dodávateľov toho istého produktu a ponúknuť návštevníkovy ten, ktorý má najvýhodnejšiu cenu. Takto by mohla znieť jednoduchá definícia. Nieje to však úplne pravda. 

Porovnávače cien okrem ceny zobrazujú aj ďalšie dôležité informácie. Asi najdôležitejšou sú recenzie a hodnotenia zákazníkov, ktorý sa vyjadrujú k spokojnosti/nespokojnosti jednak s produktom, ale tiež s predajcom, od ktorého nakúpili. Zákazník tak môže kalkulovať nielen s cenou, ale aj so serióznosťou obchodu.

Kam zaradiť svoje produkty?

Na slovensku existuje množstvo porovnávačov cien. V ideálnom prípade by ste mali mať svoje produkty umiestnené vo všetkých, aby ste zasiahli naozaj maximálny počet ľudí. Ak Však máte obmedzený rozpočet, alebo ste nejak inak limitovaný, oplatí sa zamerať na tri najnavštevovanejšie, pokrývajúce zhruba 95% trhu.
Ide o:

Koľko ma to bude stáť?

Každý porovnávač tovarov má iné podmienky publikovania produktov na svojom webe. Niektoré umožňujú umiestniť produkty bezplatne, iné výmenou za reklamný odkaz a niektoré len ak zaplatíte. Platené programy fungujú klasickým spôsobom - PPC systémom (platba za klik). Nabijete si kredit v hodnote napríklad 100€ a v prípade, že zákazník klikne na Váš produkt a dostane sa do Vášho e-shopu, zaplatíte určitú čiastku z kreditu.

Ako môžete vidieť na štatistikách vybraného internetového obchodu, umiestnenie produktov v platenom programe je pre obchod výhodné. V období august až december 2012 (t.j. 5 mesiacov) obchod preinvestoval 132€, pričom zákazníci spravili 142 objednávok v celkovej hodnote 3 201€.  Náklady pre obchod sú teda približne 1€ na jednu reálnu objednávku. 

Štatistika porovnávača heureka.sk

Ďalšie služby porovnávačov

Okrem porovnania ceny produktov ponúkajú porovnávače aj ďalšie služby ako zaujať potencionálneho zákazníka. Sú to najmä hodnotenia internetového obchodu a recenzie k produktov. Ak sú zákazníci s Vaším internetovým obchodom spokojní a napíšu pozitívnu recenziu, určite to bude mať vplyv na záujem ďalších zákazníkov. V prípade mimoriadnej spokojnosti s Vaším obchodom môžete získať hodnotenie ako "Overený obchod", čo pridáva obchodu na vierohodnosti a vypovedá o jeho úrovni. 

Ak máte správne nastavenú logistiku, support, kvalitné produkty a nebojíte sa spätnej väzby sú porovnávače skvelým spôsobom ako získať nových zákaznikov.

Autor: Roman Melíšek, 18.07.2013

Cenová kalkulácia

Po odoslaní formuláru Vás budeme v krátkom čase kontaktovať s cenovou kalkuláciou.
Cenová kalkulácia je samozrejme nezáväzná.

Váš e-mail bol úspešne odoslaný

Meno: Spoločnosť:
Telefón: E-mail:
Typ projektu:
Váš rozpočet:
Správa:

Kontaktný formulár

Po odoslaní kontaktného formuláru Vás budeme v krátkom čase kontaktovať.

Váš e-mail bol úspešne odoslaný

Meno: Spoločnosť:
Telefón: E-mail:
Typ projektu:
Váš rozpočet:
Správa: